Polecamy na Jesienne Wieczory

Jesień sprzyja długim chłodnym wieczorom, dla wszystkich miłośników dobrej literatury polecamy skrupulatnie wybrane pozycje książkowe.


Księżniczka z lodu
Camilla Lackberg

Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbaka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika, która powróciła w rodzinne strony by poukładać własne sprawy, wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości.
„Księżniczka z lodu”- i kolejne części sagi, stały się olbrzymim sukcesem czytelniczym w całej Europie. Książki te nie ograniczają się jedynie do intrygi kryminalnej, ale są to także doskonałe powieści obyczajowe ze znakomicie oddanym klimatem współczesnej szwedzkiej prowincji, interesująco nakreślonymi, wiarygodnymi bohaterami oraz konsekwentnie prowadzonym wątkiem historii rodzinnej.
Cykl zapoczątkowany przez Księżniczkę sprzedał się już w łącznym nakładzie prawie trzech milionów egzemplarzy w tłumaczeniach m.in. na niemiecki, francuski, angielski i hiszpański.

~ nota wydawcy


Wojna, miłość, zdrada
Bogusław Wołoszański

Szczupła kobieta stojąca przed francuskim sądem ze spokojem wysłuchała wyroku. Nie mogła liczyć na łaskę. Władze państw wyzwolonych spod okupacji niemieckiej bezwzględnie się rozprawiały z ludźmi oskarżonymi o kolaborację z wrogiem. A taki zarzut postawiono Matyldzie Carré, której donosy zaprowadziły na szafot wielu bohaterskich członków ruchu oporu. A może liczyła, że sąd uwzględni jej zasługi? Przecież równie ofiarnie, jak dla Niemców, działała na rzecz wywiadu francuskiego i brytyjskiego…

Co decyduje o biegu historii? Męstwo i waleczność żołnierzy, geniusz strategów, przenikliwość polityków? Okazuje się, że niekoniecznie… Przykłady przedstawione w książce przekonują, jak wielkie znaczenie dla przebiegu wojny i losów świata miała działalność szpiegowska i wypadki rozgrywające się za kulisami wielkich wydarzeń.

Autor ze szczegółami opisuje działania wywiadowcze prowadzone na całym świecie podczas II wojny światowej, a także przed nią i po niej. Poznajemy zwyczajne kobiety, odważne i zaangażowane, które walczyły – chociaż nie na frontach – i ponosiły największe ofiary. Śledzimy losy ludzi wciągniętych do wielkiej gry, od której zależał przebieg wojny i kształt powojennego świata – ludzi, którzy potrafili wpływać na bieg dziejów, ponieważ dobrze wiedzieli, że najgroźniejszą bronią w tajnym świecie jest informacja.

~ nota wydawcy


Błękitny horyzont
Wilbur Smith

Kolejny tom popularnej sagi historyczno-przygodowej przedstawiającej losy rodziny Courtney’ów. Tom i Jego brat Dorian docierają do Przylądka Dobrej Nadziei. Tam budują fortunę na handlu ze Wschodem. Ich dzieci wplątują się w wojny między plemionami afrykańskimi, ale też potrafią odnieść z tego korzyści. Tymczasem śmiertelni wrogowie Toma i Doriana próbują zastawić na nich pułapkę.

~ nota wydawcy


Rock Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą
Wojciech Mann

Na początku był odbiornik radiowy AGA z mnóstwem tajemniczych świecących lamp w środku. Później pojawił się gramofon typu deck i pierwsze płyty odtwarzane z prędkością 33 i 1/3 obrotów na minutę. A wraz z nimi trąbka Louisa Armstronga, głos Elvisa Presleya czy dźwięk organów Hammonda. I tak narodziła się miłość Wojciecha Manna do muzyki… W tej pełnej ciepłego humoru i nostalgii książce Wojciech Mann opowiada o swoich przygodach z muzyką i muzykami. Dowiemy się z niej, czym były wtyczki typu bananki, jak można było odmłodzić kompletnie zajechane winyle i jak dostać się na koncert Rolling Stonesów w Sali Kongresowej. Poznamy również barwne opowieści o kulisach festiwali i koncertów gwiazd rocka oraz o wizytach w Polsce gigantów światowego jazzu, których Mann był tłumaczem, przewodnikiem, a niekiedy i zaufanym powiernikiem. To pięknie ilustrowana opowieść o niezwykłych, pionierskich dla polskiego rock and rolla czasach: kiedy słuchało się Radia Luxembourg, grupa The Animals bawiła się na warszawskich prywatkach, a sprzęt podczas koncertów podłączano do prądu za pomocą zapałek.

~ nota wydawcy


Ostatni wywiad
Lech Kaczyński

„Lech Kaczyński – ostatni wywiad” to zapis rozmów, które Łukasz Warzecha prowadził z Prezydentem Rzeczypospolitej w marcu i na początku kwietnia 2010 roku. Ostatnie spotkanie autora z Lechem Kaczyńskim odbyło się zaledwie trzy dni przed śmiercią głowy państwa w katastrofie pod Smoleńskiem. Dziś składają się one na poruszający polityczny testament. Pozwalają zrozumieć Lecha Kaczyńskiego jako polityka, a także jako człowieka.
Godne szczególnej uwagi są wszystkie wywody Pana Prezydenta, tyczące stosunków wewnątrzpaństwowych , w różnych instytucjach , którymi kierował , od początku lat 90 -tych.

~ nota wydawcy


Polskie dzieci na tułaczych śladach 1939 – 1950

„Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1939-1950” – taki tytuł nosi nowa publikacja Instytutu Pamięci Narodowej przedstawiająca losy dzieci, które w 1942 roku zostały ewakuowane z armią Andersa ze Związku Sowieckiego.
„Historia dzieci i kobiet rozproszonych w kilkudziesięciu osiedlach na kilku kontynentach przez długie lata była w Polsce niemal nieznana. Wciąż daleko jest do pełnego poznania wszystkich okoliczności związanych z ewakuacją polskiej ludności cywilnej. Poszczególne osiedla jak dotąd nie doczekały się opracowań monograficznych, nadal niewiele wiemy o dyplomatycznych działaniach państw sojuszniczych w związku z losem polskich uchodźców, nie podjęto też próby opisania losów tych ludzi po opuszczeniu osiedli” – pisze Janusz Wróbel z łódzkiego oddziału IPN, jeden z redaktorów tomu.
Książka „Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1939-1950” ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej.

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl


Cukiernia Pod Amorem
Małgorzata Gutowska – Adamczyk

Podczas wykopalisk na rynku w Gu­towie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.
”Zajezierscy” to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie. Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów.

~ nota wydawcy


Dziennik pisany później
Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk wyspecjalizował się w esejach podróżnych do tego stopnia, że otwierając nową książkę, mamy wrażenie, że to znamy. Albania, kraje byłej Jugosławii, krajobraz zdewastowany i jakoś swojski. Stasiuk rejestruje obrazy, miejsca ze śladami wojennymi i chce, żeby odsłoniły mu swoje znaczenie, ale nic takiego się nie dzieje. Ruchoma taśma krajobrazów nie układa się w żaden kształt. Podarty obrazek papieża w hotelu prowokuje do rozmyślań, ale nie wiadomo, co znaczy.

źródło: www.polityka.pl


Ja, pani woźna
Ewa Ostrowska

Kasia traci wszystko, co w życiu ważne: męża, który odszedł do bogatszej, miłość syna obwiniającego ją o odejście ojca oraz dobrze płatną pracę. Zmuszona okolicznościami podejmuje pracę woźnej w szkole podstawowej. Wydarzenia te zmieniają jej punkt widzenia oraz ocenę ludzi. Czy los Kasi się odmieni? Czy odzyska miłość syna? Między łzami a śmiechem trafimy na zaskakujące zakończenie.

~ nota wydawcy


Cejrowski. Biografia
Grzegorz Brzozowicz

Wojciech Cejrowski. Jako nastolatek walczył z systemem komunistycznym. Za udział w protestach po zamordowaniu Grzegorza Przemyka milicja wyłamała mu wszystkie palce u rąk. Wiele lat później – w wolnej Polsce – został skazany za publiczne krytykowanie pijanego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Mimo takich doświadczeń nadal odważnie wyraża swoje poglądy. * ?Bohater prawej części prawicy, wcielony diabeł dla wszystkich postępowców. Radykalny antykomunista i równie nieprzejednany krytyk demokracji. Polski patriota i żarliwy katolik o… żydowsko-hiszpańskich korzeniach. Podróżnik, komik, performer. Biznesmen i autor bestsellerowych książek politycznych i podróżniczych, których łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego życia publicznego. A jednocześnie człowiek, który przez 20 lat wyjątkowo skutecznie chronił swoją prywatność przed wścibstwem prasy brukowej i dociekliwością poważnych dziennikarzy. Kim naprawdę jest Wojciech Cejrowski? I ilu ich jest?! Ta książka zawiera odpowiedź.? Grzegorz Brzozowicz * ?Oto biografia, która nie powinna się ukazać, choć musiała. Oto bohater książki, który podbił serca milionów czytelników, widzów i słuchaczy, mimo że kiedyś został skazany na medialne nieistnienie. Oskarżany za swe poglądy i nietolerancję, pokazał nam jak należy być otwartym i tolerancyjnym wobec innych kultur. W książce zobaczymy przedsiębiorczego i zaradnego człowieka, który wszystko zawdzięcza sobie. Zdolności do barwnej gawędy zazdroszczą mu wszyscy. Że jest trudny w kontakcie? Nobody?s perfect!?

~ nota wydawcy


Arabska żona
Tanya Valko

Wstrząsająca historia młodej kobiety, która poślubiła muzułmanina. Dorota, uczennica szkoły średniej, poznaje Ahmeda, w którym zakochuje się bez pamięci. Jej najbliższe otoczenie nie kryje swojego negatywnego nastawienia do tego związku, mimo to młodzi spotykają się dalej. Kiedy dziewczyna zachodzi w ciążę, Ahmed ją poślubia. Po pewnym czasie wyjeżdżają do jego rodziny. Tam ukochany, dotychczas niewidzący świata poza swoją Docią, pokazuje prawdziwe oblicze – znika na całe dnie z domu, nie interweniuje, gdy kobiety z jego rodziny dręczą żonę, okazuje się zazdrosny, nie stroni od rękoczynów. Dorota wiele znosi dla swojej miłości, w pewnym momencie jednak nie wytrzymuje… „Arabska żona” to kwintesencja ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. W swoich bohaterach oraz ich losach autorka skompilowała wiele ludzkich historii, umiejscawiając je w kokonie literackiej fikcji. Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, a następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek kucharskich („Dość odchudzania – czas na dietę”, „Nowoczesna książka kucharska” oraz wiele publikacji o Libii – m.in. „Libia od kuchni”, „Życie w Trypolisie”. „Arabska żona” to jej debiut powieściowy.

~ nota wydawcy


Arabska córka
Tanya Valko

Kontynuacja bestsellerowej powieści „Arabska żona”. Tanya Valko ponownie wprowadza czytelnika w świat wschodnich tradycji, przyjaźni i miłości. Główna bohaterka, pół Polka, pół Libijka, po przymusowej rozłące z matką, mając zaledwie kilka lat, rozpoczyna tułaczkę po odległych zakątkach świata. Najpierw udaje się z libijską rodziną do Ghany, następnie powraca z babcią do Trypolisu, by po paru latach, uciekając przed despotycznym ojcem, wylądować w Jemenie. Tam, już jako nastolatka, znajduje szczęście, przyjaźń i miłość… Niestety, styka się również z terrorem i zwolennikami ortodoksyjnego islamu. Jej mąż za wszelką cenę chce oczyścić imię swojej rodziny z piętna terroryzmu. Życie głównej bohaterki i jej rodziny jest zagrożone. Czy młoda kobieta zazna w końcu spokoju i szczęścia? Czy uda jej się odnaleźć matkę?

~ nota wydawcy


Lawendowy pył
Danuta Marcinkowska

Lawendowy pył to pasjonująca saga rodzinna napisana przez babcię, matkę i wnuczkę, które są najstarszymi córkami w ostatnich trzech pokoleniach. To powieść będąca zarazem kroniką rodzinną sięgającą korzeniami początków XIX wieku.Na tle dziejów wspólnie z autorkami cieszymy się z nowej sukienki na bal, narodzin dzieci, przeżywamy zesłanie głowy rodziny na Syberię. To wyprawa w głąb pamięci, świadectwo epoki i niełatwych wyborów To bodaj pierwsza kronika rodzinna pisana wyłącznie przez kobiety i to w dodatku najstarsze córki z kolejnych 6 pokoleń. Nie ma tu miejsca na tani sentymentalizm. Bohaterowie z krwi i kości są targani prawdziwymi uczuciami i namiętnościami Kobiety w zetknięciu z burzliwą historią- powstanie, dwie wojny, okupacja niemiecka i radziecka ; musiały być twarde niczym skała i dokonywać najtrudniejszych Aż po nasze czasy, w których życie stawia inne wyzwania.

~ nota wydawcy


Wampir z M-3
Andrzej Pilipiuk

Być wampirem w PRL to nie przelewki. W społeczeństwie bezklasowym trudno tytułować się hrabią. Płaszcz i smoking nosi albo kelner, albo iluzjonista, a krew obywateli Rzeczpospolitej Ludowej ma posmak deficytu i reglamentacji. Ale nie czas, by kąsać zblazowanych arystokratów w zacisznych buduarach. Prawdziwy walor odżywczy ma krew opasłych badylarzy, cinkciarzy, partyjnych kacyków i córeczek UB-eków. Bo my, wampiry z PRL mamy swoją godność! Nie wysysamy biednych sarenek i jagniątek. Nie nazywamy tego WEGETARIANIZMEM! Może nie pamiętamy już o wampirzych mocach, ale mamy spryt nasz narodowy! Pozyskamy dewizy, przekroczymy plan, a potem z dumą oznajmimy: To wszystko każe nam powiedzieć mocno. I stanowczo: Burżuazyjnym skrytopijcom mówimy – NIE!

~ nota wydawcy


W naszym domu
Jodi Picoult

Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać swoich myśli i uczuć. Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny, inteligentny i elokwentny chłopak, jednak każde odstępstwo od codziennej rutyny, każda zmiana w ustalonym porządku dnia może wytrącić go z równowagi. Nieważne, czy chodzi o zbyt jasne światło, dotyk obcej osoby, szelest zgniatanego papieru, pomarańczowy kolor, czy nieodpowiednią konsystencję płatków śniadaniowych z mlekiem – Jacob potrafi wpaść w furię z byle powodu. Ma też, jak wielu młodych ludzi z zespołem Aspergera, obsesyjne zamiłowanie do jednej, specjalistycznej dziedziny – w jego przypadku jest to analiza kryminalistyczna. Chłopak pojawia się w miejscach, gdzie policja prowadzi śledztwo, instruuje detektywów, co należy robić… a do tego najczęściej ma rację.
Gdy policja znajduje zwłoki jego instruktorki umiejętności społecznych, Jacob sam staje się obiektem zainteresowania detektywów. Wszystkie charakterystyczne cechy zespołu Aspergera: unikanie kontaktu wzrokowego, impulsywność, dystans fizyczny, w oczach policjantów mogą być równoznaczne z przyznaniem się do winy. Jacob niespodziewanie zostaje oskarżony o morderstwo.
„W naszym domu” to wspaniała, poruszająca opowieść o samotnym świecie dziecka z zespołem Aspergera i o tym, co przechodzi jego rodzina: o nieustannym strachu i walce na burzliwym morzu rodzicielskich zmagań, o głębi matczynej miłości. Jodi Picoult, pisząc o chłopcu dotkniętym autyzmem, uczy nas współczucia i zrozumienia dla ludzi cierpiących na schorzenie, które w każdej sytuacji nieuchronnie stawia ich poza nawiasem społeczeństwa.

~ nota wydawcy


Muchy w zupie i inne dramaty
Małgorzata Żurakowska

Pod tym figlarnym tytułem, książki Małgorzaty Żurakowskiej, nie znajdziemy powieści, ani jednowątkowej fabuły. To antologia przezabawnych, często ironicznych felietonów, z których część ukazywała się uprzednio na antenie Radia Lublin. Lekkie, dowcipne i nad wyraz życiowe.To barwna paleta rozmaitych historyjek z życia pewnej zakręconej rodzinki. Rodzice, trójka nieokiełznanych dzieci i pies 'kamikadze’. Jawi się jako mieszanka iście wybuchowa. I tak jest w istocie.
„Muchy w zupie” to lektura stricte odprężająca, na jedno szczególnie bezsłoneczne popołudnie. Zbiór felietonów sformułowanych luźno i niezobowiązująco, dzięki czemu możemy ów książkę czytać i wracać do niej w dowolnym miejscu.

źródło: http://ksiazki24.blox.pl


Skip to content