Warto przeczytać – książki o Janie Twardowskim

1 czerwca 2020 r. mija 105. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Jan Twar­dow­ski uro­dził się 1 czerw­ca 1915 roku w War­sza­wie. Po kil­ku ty­go­dniach cała ro­dzi­na otrzy­ma­ła przy­mus prze­nie­sie­nia do Ro­sji. Na te­re­ny pol­skie po­wró­ci­li do­pie­ro trzy lata póź­niej. Już w cza­sach gim­na­zjal­nych po­dej­mo­wał pierw­sze pró­by li­te­rac­kie – przez dwa lata peł­nił funk­cję re­dak­to­ra dzia­łu li­te­rac­kie­go mię­dzysz­kol­ne­go cza­so­pi­sma mło­dzie­żo­we­go „Kuź­nia Mło­dych”. Tam też za­de­biu­to­wał za­rów­no pro­zą, jak i utwo­rem po­etyc­kim. Po­nad­to za­ini­cjo­wał ru­bry­kę Poradnik literacki, w któ­rej pro­mo­wał póź­niej­sze sła­wy – Tadeusza Różewicza, Ka­zi­mie­rza Bran­dy­sa czy Paw­ła Hert­za.

Rok po ma­tu­rze, w 1937 roku, Jan Twar­dow­ski opu­bli­ko­wał de­biu­tanc­ki to­mik Powrót Andersena. Stu­dio­wał na Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim na kie­run­ku fi­lo­lo­gia pol­ska. Pod­czas po­wsta­nia war­szaw­skie­go wal­czył jako żoł­nierz Ar­mii Kra­jo­wej. Zdru­zgo­ta­ny znisz­cze­nia­mi wo­jen­ny­mi – utra­cił całą spu­ści­znę po­etyc­ką oraz dom ro­dzin­ny – pod­jął de­cy­zję o zo­sta­niu księ­dzem. Od 1945 roku na­le­żał do taj­ne­go Se­mi­na­rium Du­chow­ne­go im. Jana Chrzci­cie­la w War­sza­wie. 4 lip­ca 1948 roku przy­jął świę­ce­nia ka­płań­skie, a na­stęp­nie ob­jął pa­ra­fię w Żbi­ko­wie nie­da­le­ko Prusz­ko­wa, w któ­rej peł­nił obo­wiąz­ki wi­ka­re­go. Rów­no­le­gle na­uczał re­li­gii w oko­licz­nych szko­łach.

Od 1959 roku Jan Twar­dow­ski spra­wo­wał urząd rek­to­ra war­szaw­skie­go ko­ścio­ła sióstr Wi­zy­tek. Przez ko­lej­ne de­ka­dy był nie­zwy­kle ak­tyw­ny – pro­wa­dził dzia­łal­ność dy­dak­tycz­ną rów­nież w ma­cie­rzy­stym se­mi­na­rium, wy­kła­dał go­ścin­nie na in­nych uczel­niach, gło­sił ka­za­nia dla naj­młod­szych, a przede wszyst­kim od­da­wał się swo­jej pa­sji – pi­sa­niu. Pu­bli­ko­wał w „Ty­go­dni­ku Po­wszech­nym” oraz re­gu­lar­nie wy­da­wał to­mi­ki wier­szy. Był nie­zwy­kle płod­nym po­etą, spod jego pió­ra wy­szły ta­kie zbio­ry jak: Znak ufności (1970), Zeszyt w kratkę (1973), Niebieskie okulary (1980), Rachunek dla dorosłego (1982), Nie przyszedłem pana nawracać (1986), Stukam do nieba (1990), Niecodziennik (1991), Krzyżyk na drogę (1993), Pogodne spojrzenie (2003). Jan Twar­dow­ski zmarł 18 stycz­nia 2006 roku pod­czas po­by­tu w war­szaw­skim szpi­ta­lu. Zo­stał po­cho­wa­ny w kryp­cie Pan­te­onu Wiel­kich Po­la­ków znaj­du­ją­cej się w Świą­ty­ni Opatrz­no­ści Bo­żej.

Biblioteka poleca:

Skip to content