15 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sztuki

Święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych (International Association of Art) w 559 rocznicę urodzin Leonarda da Vinci – najwszechstronniej utalentowanego człowieka.

Leonardo da Vinci – włoski rzeźbiarz, malarz, architekt, wynalazca, matematyk, filozof, inżynier, anatom, muzyk, pisarz i geolog. Urodził się 15 kwietnia 1452 roku w Anchiano, a zmarł 2 maja 1519 roku w Clos Luce.

Największą popularność przyniosły mu obrazy „Mona Lisa” i „Ostatnia Wieczerza”. W Polsce możemy podziwiać „Damę z gronostajem”, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ciekawostki:

• Leonardo da Vinci był leworęczny.
  • Sporządzał notatki od prawej do lewej strony, prawdopodobnie, aby nie rozmazywać atramentu. Wiadomo o istnieniu ok. 6000 stron.
  • Kodeks Leicester został kupiony w 1994 roku przez Billa Gatesa za 30 800 000$ . Zawierał 18 stron notatek. Nazwa zmieniona na Kodeks Hammera w 1980 roku.
  • Miał bardzo podzielną uwagę – potrafił jedną ręką malować, a w tym samym czasie drugą pisać.
  • Da Vinci – oznacza, że Leonardo pochodzi z miasta Vinci, w którym mieszkał od 1457 roku.
  • Był wegetarianinem.
  • Sprzeciwiał się złemu traktowaniu zwierząt.
  • W 2006 roku nakręcono ekranizację powieści Dana Browna – Kod da Vinci z Tomem Hanksem i Audrey Tautou w rolach głównych.
  • Postać Leonarda da Vinci występuje w Grach Assassin’s Creed II i Assassin’s Creed Brotherhood.