29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca – święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będącego pod auspicjami UNESCO. Datę wybrano dla uczczenia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

Przesłaniem zainicjowanego w 1982 r. święta jest celebrowanie tańca, czerpanie radości
z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca. Każdego roku na całym świecie obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca towarzyszą koncerty, wystawy, kursy taneczne, uliczne pokazy i wiele innych atrakcji.

Wszystkim dla których pasją jest taniec, życzymy żeby pielęgnowali i rozwijali swoje zamiłowanie.

„Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy. Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza przed nami świat czarujących dźwięków, łączy harmonijne piękno duchowe i piękno cielesne. W ten sposób rozwija i kształci smak.”

Lukian z Samosat „Dialog o Tańcu”

Książki, które poleca nasza biblioteka: