O pewnej nieokrągłej rocznicy, o której warto pamiętać…

Walentynki, Walentynkami – ale czasem warto też zająć się poważniejszymi tematami…  🙂 

Oto, dokładnie 231 lat temu, w Warszawie, zmarł ks. Franciszek Salezy Jezierski (1740-1791) – pochodzący z Gołąbek wychowanek łukowskiej Szkoły Pijarów. Zapewne każdy miłośnik historii i literatury polskiego Oświecenia coś tam o nim słyszał, ale warto jednak przypomnieć kilka faktów z jego życiorysu:

  • Nasz krajan był jedną z najciekawszych postaci czasów stanisławowskich – a zapisał się na kartach historii jako „Wulkan Gromów Kuźnicy Kołłątajowskiej”, ponieważ w czasach Sejmu Wielkiego uważano go za jednego z najważniejszych (i najbardziej „ostrych”) publicystów politycznych, a jego dzieła czytała cała Warszawa.
  • Był także autorem kilku książek, wydanych drukiem pod koniec XVIII w. Jedna z nich opowiadała historię fikcyjnego szlachcica łukowskiego i została osadzona w realiach XVIII-wiecznej Ziemi Łukowskiej.
  • Oprócz tego – Franciszek Salezy zajmował ważne stanowiska w Komisji Edukacji Narodowej (był rektorem i wizytatorem szkół) oraz zasiadał w Trybunale Koronnym Lubelskim.
  • Znał się z najważniejszymi ludźmi swojej epoki, m.in., z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Adamem Naruszewiczem, Hugonem Kołłątajem czy Grzegorzem Piramowiczem.
  • Był też (tak jak my!) miłośnikiem książek i… bibliotekarzem! I to nie byle gdzie, bo przez pewien czas kierował Biblioteką Jagiellońską w Krakowie!

O Franciszku Salezym Jezierskim wspominają niezliczone książki i opracowania historyczne. Niektóre z nich znajdziecie także w naszej, łukowskiej, Bibliotece!

W zbiorach łukowskiej Książnicy łatwo odszukacie, na przykład, wydaną przez Muzeum Regionalne w Łukowie, pozycję z serii „Zeszytów Łukowskich” – zawierającą zwięzły opis życia i twórczości „Wulkana Gromów…”, autorstwa Pawła Jezierskiego, z 2020 r.

Mamy także egzemplarz książki „Franciszek Salezy Jezierski: zarys poglądów” – wydanej w 1956 r., a będącej dziełem prof. Janiny Wojnar-Sujeckiej.

Zachęcamy więc Państwa do sięgania po te pozycje i do poznawania dorobku wybitnego kapłana-patrioty, pochodzącego z okolic Łukowa!

Warto także odwiedzić stronę www.kanonik-jezierski.pl, w której znajdziecie wiele ciekawych informacji o tej postaci.

P.S. Do niniejszej informacji – dołączamy kilka fotografii przedstawiających tytułowe strony wybranych dzieł Franciszka Salezego Jezierskiego

Skip to content