Spotkanie DKK z twórczością Wiesława Myśliwskiego

Cały świat jest jedną mową. Gdybyś tak się w ten świat dobrze wsłuchał, mógłbyś nawet usłyszeć, co sto lat temu mówili, może tysiące. Bo słowa śmierci nie znają.

(W. Myśliwski, „Kamień na kamieniu”)

Wiesław Myśliwski – prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor – urodził się  25 marca 1932 roku w Dwikozach. Uważany jest za reprezentanta nurtu chłopskiego, choć jego utwory znacząco wykraczają poza to pojęcie.  Pisarz debiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”. Cztery lata później ukazał się „Pałac”. Na następną książkę Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” trzeba było czekać aż 14 lat. W 1996 roku wydana została jego pozycja „Widnokrąg”, a później: „Traktat o łuskaniu fasoli” (2006),  „Ostatnie rozdanie” (2013) i „Ucho igielne” (2018).

Wiesław Myśliwski należy do grona najczęściej nagradzanych polskich pisarzy. 

Jako jedyny twórca został dwukrotnie uhonorowany Literacką Nagrodą Nike – za „Widnokrąg” w 1997 roku oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007. W 2014 i 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Na swoim koncie ma również Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Reymonta.
Myśliwski otrzymał też kilka wyróżnień państwowych. Wśród nich znajdują się: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (wcześniej uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz tytuł honorowego obywatela Sandomierza.
Powieści W. Myśliwskiego tłumaczone były m.in. na język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, hebrajski, czy gruziński.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie w czwartek, 30 czerwca,  o godz. 16.00.

Skip to content