Czerwcowe spotkanie DKK

Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi.
(Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”)

30 czerwca klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się, by porozmawiać o twórczości Wiesława Myśliwskiego. Jedni uważają go za literacki fenomen, innych jego dorobek nie przekonuje.

Uczestniczki spotkania zgodnie uznały, że Myśliwski godzien uznania jest! Nie pisze „na zawołanie”, przerwy między kolejnymi wydaniami jego pozycji książkowych są kilku, a nawet kilkunastoletnie. Prawdy zawarte w poszczególnych utworach są uniwersalne, ot chociażby te – Każdy żyje za siebie i każde życie jest osobną historią („Traktat o łuskaniu fasoli”); Bo nie zawsze się żyje, jakby człowiek chciał, tylko jak się musi. Człowiek życia sobie nie wybiera, życie samo wybiera człowieka wedle swojej woli, kto mu do czego potrzebny. („Kamień na kamieniu”).

Po wymianie poglądów na temat zarówno samego pisarza, jak też jego książek zgromadzeni przyznali, że warta podkreślenia jest jeszcze jedna, jakże znacząca i mądra, uwaga dwukrotnego zdobywcy Nagrody Nike – Warto po latach wrócić do tego, co się czytało w młodości. Z innej perspektywy się wtedy czyta. (Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie”).

Kolejne spotkanie DKK (po przerwie wakacyjnej) odbędzie się we wrześniu.

Skip to content