Wrześniowe spotkanie DKK

Olga Aleksandra Sipowicz (primo voto Jackowska), znana wszystkim jako Kora – piosenkarka rockowa, autorka tekstów, wokalistka zespołu Maanam – to ikona polskiej muzyki.
Urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, a zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie, w wieku 67 lat.

Pochodziła z ubogiego domu. Ze względu na trudną sytuację materialną rodziców Olga trafiła do domu dziecka prowadzonego przez siostry prezentki w Jordanowie, gdzie padła ofiarą drastycznej przemocy fizycznej ze strony zakonnic i była także jej świadkiem.

Jako nastolatka była silnie związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się m.in. z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Krystyną Zachwatowicz czy Piotrem Markiem.
To w czasach hippisowskich przyjęła swój pseudonim – Kora.

Tuż po maturze poznała muzyka Marka Jackowskiego, którego poślubiła w grudniu 1971. Przez blisko dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Sporadycznie występowała wówczas na koncertach zespołu męża.
Jako wokalistka zadebiutowała w zespole Jackowskiego, utworzonym w 1975 roku wraz z Milo Kurtisem duecie M-a-M.
Grupa M-a-M, już w nowym rozszerzonym składzie i pod nową, rozszerzoną nazwą Maanam, pod koniec lat 70. zaczęła grać rocka, a Kora została jej główną wokalistką. Od 1980 r. Maanam i Kora byli jednymi z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Po przeprowadzce z rodzinnego Krakowa do Warszawy, Kora poznała Kamila Sipowicza i weszła z nim w związek. W 1984 rozwiodła się z Markiem Jackowskim, ale dopiero 12 grudnia 2013 r. Kora i K.Sipowicz sformalizowali, trwający od 40 lat związek, biorąc ślub.

W 1989 r. Kora wydała tomik poezji „Krakowski Spleen”, a w 1992 r. autobiograficzną książkę „Podwójna linia życia” napisaną razem z Sipowiczem.

W 2014 r. Kora została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego
W 2016 r. Akademia Fonograficzna uhonorowała Korę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

Najnowsza biografia Kory pt. „Słońca bez końca” autorstwa Beaty Biały będzie przedmiotem rozmów na spotkaniu DKK, w czwartek, 29 września 2022 r. – wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godz.16.00.

Skip to content