Hrabia Aleksander Fredro na DKK

W gronie twórców literatury polskiej mamy dwóch – z tytułem hrabiego. Pierwszym jest Zygmunt Krasiński (herbu Ślepowron), a drugim Aleksander Fredro (herbu Bończa). To właśnie Jego twórczości było poświęcone majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Na początku Klubowiczki obejrzały krótką prezentację multimedialną o życiu Aleksandra Fredry. Po czym rozgorzała dyskusja na temat Jego „prowadzenia się”, gdyż Fredro swego czasu prowadził życie salonowego bywalca. Pamiętać jednak należy, że był także oficerem w armii Napoleona, społecznikiem, sprawnym zarządcą swego majątku ziemskiego, a przede wszystkim – człowiekiem bardzo rodzinnym.

Następnie omówiono główne utwory pisarza i przypomniano słynne cytaty. Nie podlega bowiem żadnej dyskusji fakt, iż Fredro jest uważany za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej.

Na zakończenie obejrzano fragment zekranizowanej komedii Fredry „Zemsta” w doborowej obsadzie aktorskiej.

Klubowiczki ustaliły, iż podczas czerwcowego spotkania DKK (29.06.) omówiona będzie książka Henryka Chmielewskiego ps. Papcio Chmiel pt. „Urodziłem się w Barbakanie”. Zapraszamy!

Skip to content