Nie tylko „amnestia” dla spóźnialskich Czytelników…

Noc Bibliotek” – to tradycyjne wydarzenie zamykające sezon kulturalny w naszej Placówce. Tegoroczna impreza była przeprowadzana, w całej Polsce, pod hasłem: „Moc Bibliotek”.

Z punktu widzenia, przynajmniej niektórych, Czytelników – najważniejszy jest jeden aspekt tego dnia: „amnestia” dla tych, którzy przetrzymują książki i boją się je zwrócić, lękając się wysokości kar za przetrzymanie. W trakcie dnia kończącego się „Nocą Bibliotek” – zwrotu mogą dokonać bez żadnych konsekwencji finansowych – i zawsze pewna grupa wypożyczających korzysta z tej okazji…

A ponieważ – tegoroczna „Noc” odbyła się w piątek (zamiast tradycyjnie – w sobotę) przeterminowane książki przyjmowała zarówno Biblioteka Główna, jak i wszystkie jej Filie.

*

Naszym młodszym Czytelnikom – tradycyjnie – wyświetliliśmy tego dnia (o godz. 17:00), w salce konferencyjnej Biblioteki,  film przygodowy. W tym roku była nim produkcja: „Mój brat ściga dinozaury”, przeznaczona dla widzów w wieku 11-15 lat.

Natomiast dorośli, mający ochotę na rozrywkę nieco bardziej wysublimowaną – zostali zaproszeni  na godzinę 18:00, do Czytelni dla Dorosłych.

*

W tym roku – mogliśmy im zaproponować spotkanie z młodą, dobrze się zapowiadającą, a  pochodzącą z Łukowa, pisarką Aleksandrą Mrorers – autorką thrillera „Kochanie? Witam w piekle”.

W drugiej części wieczoru literacko-muzycznego – Aleksandra Gryczka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Łukowie, pięknie zaśpiewała dwie melodie. Pierwsza – bardzo poetycka, do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – nosiła tytuł: „Znów wędrujemy”. Zaś drugą – „Żeby szczęśliwym być”, z repertuaru Anny Jantar – nuciła, swego czasu, cała Polska…

Na zakończenie imprezy – 20-lecie swojej pracy twórczej symbolicznie „świętowała” Pani Małgorzata Szczygielska, pracownica Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz autorka wielu publikacji o charakterze regionalnym, z dziełem „Łukovianus sum!” na czele…

Tym razem – Pani Małgorzata wspominała… komiksy, od których zaczęła się jej przygoda z twórczością literacką. Opowiedziała także wiele anegdot, związanych z jej praktykami archeologicznymi, w których uczestniczyła, w czasie studiów wyższych…

*

Dodatkową atrakcją bibliotecznego spotkania była możliwość zrobienia sobie… zdjęcia z ulubioną książką (w specjalnie przygotowanym kąciku wśród półek).

Nie zabrakło także wystaw. Tym razem – uczciliśmy „Witolda Gombrowicza – polskiego pisarza XX wieku” oraz Juliusza Słowackiego (z jego „Kordianem”).

Było miło, nieco elitarnie i bardzo, ale to bardzo regionalnie…

Serdecznie zapraszamy Państwa za rok, na kolejną „Noc Bibliotek”!

Mariusz Chudek

Skip to content