Złodziejka Książek – Markus Zusak

Markus Zusak to autor australijskiego pochodzenia, znanych z kilku ciekawych powieści. Najsłynniejszą z nich chciałbym właśnie Państwu przedstawić.

Złodziejka książek – bo o tej książce mowa – to powieść bardzo interesująca. Narratorem w niej jest śmierć, przedstawiona dość sympatycznie, nie tyle jako lodowate, nieczułe indywiduum, co pewien „skutek”, zaintrygowana ludzkimi poczynaniami postać. Śmierć postrzega ziemski świat za pomocą zmysłów, co z kolei pozwala jej na ocenę ludzkich zachowań i na ogólne wnioski wypływające z tej obserwacji. Poznajemy również dziesięcioletnią dziewczynkę, Liesel Meminger, a obraz wojny zostaje tym samym poszerzony o jej punkt widzenia. Liesel zostaje oddana na wychowanie przybranym rodzicom, którzy okazują się poczciwymi i kochającymi ludźmi. Poznaje też pewnego Żyda, ukrywającego się w piwnicy jej przybranych rodziców. Tych dwoje zaczyna łączyć wspólna pasja do książek a później prawdziwa przyjaźń. Niby wszystko się układa, ale nad tą przybraną rodziną ciąży pewne niebezpieczeństwo.

Książka w prostych słowach opowiada m. in. o śmierci, miłości, przyjaźni. Przedstawione zostały tu zawiłe losy prostych ludzi, którym przyszło żyć w tragicznych dla całej ludzkości latach. Chyba największym plusem tej książki jest to, iż niesie w sobie pewną nadzieję. Okazuje się bowiem, że pewne człowieka stać na ludzkie odruchy, nawet podczas tak okrutnej wojny. Szczerze polecam!

[rating: 3,5]

Skip to content