Książka na Jesień

Już Jesień, obserwując zainteresowanie czytelników konkretnymi publikacjami, na tą piękna porę roku proponujemy państwu starannie dobrane książki.

Życzymy miłej lektury


Szafranowe niebo
Lokko Lesley

Opowiadając dzieje dwóch rodzin, połączonych osobą wszechwładnego ojca, autorce udało się mistrzowsko opisać współczesny świat. Historia milionera Maxa Salla, jego angielskiej żony alkoholiczki, efektownej włoskiej kochanki i trojga skłóconych dzieci z obu związków łączy się z losami ich znajomych, przyjaciół i partnerów. Wszyscy przeżywają chwile triumfu i życiowe porażki, błądzą i starają się odnaleźć drogę, dążąc do szczęścia mimo swych niedoskonałości i przeciwności losu.
[rating: 3,5]


Wybór Marty
Lidia Witek

Bohaterką jest młoda kobieta, architekt. Przyszłość Marty jest zaplanowana, poukładana, i wydaje się, że nie ma dla niej tajemnic. Ten porządek zostaje jednak zburzony, gdy w jej życiu pojawiają się nowi ludzie, nowe wydarzenia, nowe miłości. Marta staje przed koniecznością dokonania trudnych wyborów, często wbrew własnemu sercu. Te niespodziewane uczucia sprawiają, że dopiero teraz jej życie staje się pełne.
Książkę charakteryzują głębokie wątki, tworzące jej treść, oraz żywa akcja, która utrzymując uwagę czytelnika w napięciu, niejednokrotnie zaskakuje go nieoczekiwanymi rozwiązaniami trudnych spraw.
[rating: 4]


Nie ponaglaj rzeki
Martin James Conroyd

Anna Maria ma zaledwie 17 lat, kiedy, osierocona przez rodziców, wyjeżdża do majątku pod Haliczem, aby zamieszkać u krewnych. Dziewczyna znajduje oparcie u swej ciotki i opiekunki, Stell Grońskiej, która jest uosobieniem polskiej siły i hartu ducha. Musi jednocześnie stawić czoło intrygom kuzynki Zofii, która próbuje zniszczyć uczucie, jakie zrodziło się między Anną a Janem Stelnickim.
Ta barwna i romantyczna historia jest wzruszającą opowieścią o przeobrażeniach narodu polskiego oraz o losach niezwykłej, dumnej kobiety, która zdołała przetrwać najtrudniejsze dziejowe zawieruchy.
[rating: 4,5]


Pod purpurowym niebem
Martin James Conroyd

Jest rok 1794. Hrabina Anna i Jan Stelnicki – po dramatycznych perypetiach opisanych w „Nie ponaglaj rzeki” – biorą wreszcie ślub. Ich szczęście w rodzinnych włościach pod Sochaczewem nie trwa jednak długo: do drzwi puka Wielka Historia. Anna rodzi syna, a Jan zaciąga się do wojska, by walczyć przeciw Moskalom. Czy w ogóle jeszcze się zobaczą?
Niezapomniana opowieść o „okruchach szczęścia wykradanych w okresie potwornego zamieszania, wojny i rozłąki”.
[rating: 3,5]


Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie
Andrew Tarnowski

Jak blisko jest Andrew Tarnowskiemu do Mickiewicza? „Ostatni mazur”, jak „Ostatni zajazd na Litwie”, przedstawia zmierzch pewnego świata. Tarnowski opowiada o polskiej przedwojennej arystokracji, opisując XX-wieczne dzieje swojego rodu i rodzin z nim skoligaconych. Na historię życia tych niedostępnych ludzi składają się nostalgiczne wspomnienia autora z dzieciństwa, zapamiętane opowieści jeszcze dalej sięgające w przeszłość rodu czy korespondencja rodzinna. Wizerunek, jaki się wyłania, daleki jest od ideału: pod pozorami miłości i rodzinnej lojalności kłębią się nieokiełznane namiętności, zdrada i rozpad więzi. Autor nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia.
[rating: 3,5]


Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Roma Ligocka

Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu „Lista Schindlera”, kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki – to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton.
[rating: 5]


Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Larson Stieg

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to doskonały, pełen pasji thriller, w którym tajemnica trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Po książki Larssona na całym świecie sięgnęło już prawie 9 mln czytelników! Tę książkę można czytać na wielu płaszczyznach: jako kryminał pełen mrocznych tajemnic, jako znakomitą, wielowątkową powieść współczesną, pełną prawdziwych zdarzeń i osób, jako thriller psychologiczny z doskonale skrojonymi sylwetkami bohaterów. Autor ma fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które błyskotliwie wiąże ze sobą. To pierwsza z trzech książek o Mikaelu Blomkviście i Lisbeth Salander zebranych w serii „Millennium”. Trudno się od niej oderwać!
[rating: 4]


Pod Kopułą
Stephen King

Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester’s Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika…
Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz, jest zmuszony do pozostania w Chester’s Mill. Wspierany przez wojsko, które znajduje się na zewnątrz kopuły, wraz z garstką ochotników próbuje uspokoić nastroje społeczne. Na drodze staje im Duży Jim Rennie, ambitny lokalny polityk, który za wszelką cenę chce wykorzystać sytuację dla własnych celów. Wraz z synem ukrywa wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego.
[rating: 5]


Zaginiony symbol
Don Brown

Robert Langdon, bohater „Kodu Leonarda da Vinci”, powraca, by w Waszyngtonie tropić sekrety loży masońskiej!
„W 1991 roku w sejfie dyrektora CIA umieszczono dokument, który spoczywa tam bezpiecznie do dziś. Tajemniczy tekst zawiera wzmianki o pradawnym portalu i nieznanym miejscu znajdującym się pod ziemią”.
Robert Langdon zostaje niespodziewanie wezwany do Waszyngtonu, aby na prośbę swojego przyjaciela i mentora Petera Solomona, prominentnego członka loży masońskiej, wygłosić odczyt na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że zaproszenie było starannie przygotowaną pułapką. Na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu. Pośrodku historycznej Rotundy ktoś umieścił odciętą dłoń Petera z wytatuowanymi symbolami i masońskim pierścieniem. To mistyczne zaproszenie do zaginionego świata skrywającego tajemną wiedzę. Chcąc uratować porwanego przyjaciela, Langdon musi przyjąć zaproszenie i odnaleźć starożytny portal położony gdzieś na terenie miasta. Ma na to zaledwie kilkanaście godzin. W przeciwnym razie Solomon zginie.
[rating: 4]


Jam jest Alina czyli Janowska story
Dariusz Michalski

Alina Janowska jest świetną, wyrazistą aktorką o arcyciekawym życiorysie. Autor wykonał zadanie przyzwoicie, ale niestety nie kongenialnie. Taki życiorys zasługuje na tą książkę. Przyzwoity indeks na końcu i opatrzenie tekstu drobnymi objaśnieniami i sprostowaniami znacznie ułatwia poznanie losów Pani Aliny.
Janowska to zarazem aktorka filmowa, teatralna, estradowa i telewizyjna jak i piosenkarka, mistrzyni monologu, parodystka. Łączniczka w Powstaniu Warszawskim. Gwiazda warszawskich teatrów Syrena, Buffo, STS i Komedia, artystyczny filar kabaretu Szpak. Twórczyni Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, czyli Gniazda. Przyjaciółka ludzi mądrych i niebanalnych. Żona Wojciecha Zabłockiego – mistrza szabli, odważnego architekta, budowniczego obiektów sportowych. Znana jako Irena Kamińska w telewizyjnej „Wojnie domowej”, sławna jako Eleonora Gabriel w serialu „Złotopolscy”.
[rating: 3,5]


Azyl: Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO
Diane Ackerman

W zbombardowanym i zrytym pociskami warszawskim ogrodzie zoologicznym Antonina i Jan Żabińscy podczas niemieckiej okupacji zdołali ocalić przed śmiercią kilkadziesiąt osób, udzielając im schronienia w domu, piwnicach, a nawet pustych klatach po zwierzętach. Skoro zaś gościom nadawano zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzie imiona, willa Żabińskich w pełni zasługiwała na miano „domu pod zwariowaną gwiazdą”.
[rating: 4]


Dom nad rozlewiskiem
Małgorzata Kalicińska

W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, „pod górkę”, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni – zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujecie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie… Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem. Małgorzata ucieka w z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje… tak, poznaje swoją matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie.
[rating: 4]


Kwiat nieśmiertelności
Robb J. D.

Porucznik Eve Dallas z wydziału zabójstw nowojorskiej policji ma przed sobą trudne zadanie. Piękna, sławna modelka Pandora została w brutalny sposób zamordowana, a główną podejrzaną o zbrodnię jest Mavis Freestone, najserdeczniejsza przyjaciółka Eve. Dallas, przekonana o jej niewinności, postanawia wykryć prawdziwego sprawcę. Jednak coraz to nowe dowody świadczą przeciwko Mavis i wszyscy radzą Eve, aby zakończyła śledztwo. Wierna przyjaźń obu kobiet zostaje wystawiona na ciężką próbę.
[rating: 3]


Erynie
Marek Krajewski

Lwów, maj 1939 roku. W strasznych męczarniach ginie mały chłopiec. Wieść o rytualnym mordzie dokonanym przez Żydów obiega miasto. Wybucha panika. Czyje dziecko będzie następne? Całe miasto liczy na komisarza Edwarda Popielskiego. Jednak komisarz nie chce poprowadzić sprawy. Nie tym razem.
Widmo zbliżającej się wojny i paraliżujący strach rządzą Lwowem, tylko jego przestępczy świat wciąż żyje według starych reguł. Każdy zna tu Popielskiego, który działa wyłącznie nocą. Nikt nie chce z nim współpracować. Nikt nie chce mu się narazić.
[rating: 4]


Długi marsz
Sławomir Rawicz

Wiosną 1941 roku autor, 26-letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii – ponad 6000 km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel.
[rating: 3,5]


Skip to content