W piątek 15 maja 2026 r. mieliśmy zaszczyt (i przyjemność) gościć w naszej głównej siedzibie, na spotkaniu autorskim, Panią Agnieszkę Panasiuk – autorkę wielu powieści historyczno-obyczajowych, o charakterze regionalnym. Pani Agnieszka pochodzi z Białej Podlaskiej i tam mieszka. Z wykształcenia jest nauczycielką historii, ale pracuje w administracji. Jest laureatką konkursów literackich. Pasjonuje się ogrodnictwem i dobrym filmem.
Białej Podlaskiej (i szerzej: Południowemu Podlasiu) poświęca kolejne utwory. Choć – co ważne z naszego punktu widzenia – w Jej utworach pojawia się także Łuków…
Debiutowała powieścią „Podróże serc”, a później ukazały się: trylogia „Na Podlasiu”, książka „Ścieżki Elizy” oraz cykl: „Sekrety Białej”.
*
W trakcie piątkowego spotkania Pisarka przedstawiła zgromadzonej Publiczności, w sposób uporządkowany i chronologiczny, swoją twórczość, mówiąc o głównych wątkach i postaciach. Udzieliła też odpowiedzi na bardzo konkretne (a chwilami wręcz – drobiazgowo dokładne) pytania, zadawane przez uczestników wieczoru literackiego.
Swoistą ciekawostką spotkania był udział w nim… obu łukowskich „konkurentek” Pani Panasiuk, tzn. Pani Ewy Szymańskiej oraz Pani Magdaleny Chrzanowskiej, które, już po imprezie, przyjaźnie pogawędziły sobie z koleżanką „po piórze”… Na sali widzieliśmy też Radnego Miasta Łuków, znanego z szerokich zainteresowań kulturalnych, Pana Pawła Stogę.
Pewnym zaskoczeniem – były dla nas dedykacje Autorki złożone na jej książkach, z poszczególnych agend Biblioteki. Każda – miała inną sentencję, co naprawdę nie zdarza się zbyt często…
Odnieśliśmy wrażenie, że zarówno Pani Agnieszka Panasiuk, jak i Szanowna Publiczność – były bardzo zadowolone z przebiegu spotkania autorskiego, kończącego tegoroczny Tydzień Bibliotek.
Zapraszamy Państwa na kolejne, tego typu, imprezy w przyszłości!