„Regionalnie” na spotkaniu DKK

Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o „Gabryni” Ewy Szymańskiej. To druga część sagi rodzinnej „Bo trzeba żyć”, której akcja dzieje się na Podlasiu, w tym i w Łukowie. „Gabrynia” to kontynuacja „Apolonii”, a cykl kończy „Rodzina”.

„Bo trzeba żyć” jest trylogią o rodzinie, tożsamości i prawdziwej miłości. Jej tło stanowią wielkie wydarzenia pierwszej połowy XX wieku – od wybuchu pierwszej wojny światowej aż po śmierć Stalina. Autorka przedstawia nam ludzkie losy, rodzinne relacje i życiowe doświadczenia na przestrzeni wielu lat, gdzie nie brakuje różnych przeciwności losu i dramatów.

Gabrynia jest najstarsza i najzdolniejsza z czwórki rodzeństwa. Kończy szkołę i rozpoczyna pracę, w której odnosi sukcesy. Poznaje też mężczyznę swego życia. Spełniają się jej marzenia i…wszystko wywraca się do góry nogami, bo wybucha wojna.

Uczestniczki DKK bardzo pozytywnie oceniły tę powieść. Zaakcentowały zwłaszcza fakt, iż opisywane zdarzenia dzieją się w Łukowie. Doceniły pracę autorki, która sama nie będąc łukowianką, tak rzetelnie opisała na kartach swej powieści wydarzenia dziejące się w naszym mieście w przeszłości.

W lutym będziemy rozmawiać o książce Jarosława Czechowicza „Toksyczność”. Zapraszamy!

Skip to content