Narodowe Czytanie 2019

Biblioteka już po raz ósmy włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.

W sobotę, 7 września 2019 r. o godz. 11.00 w Parku Miejskim przeczytano 8 nowel polskich, które wybrał Prezydent z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Piotra Płudowskiego.

Fragmenty nowel przeczytali: Piotr Płudowski Burmistrz Miasta, Paweł Krasuski Zastępca Burmistrza, przedstawiciele lokalnych samorządów, straży pożarnej, placówek kultury i oświaty, uczniowie oraz czytelnicy. Podczas czytania każdej z nowel towarzyszyły rekwizyty symbolizujące ich treść, a oprawę plastyczną imprezy dopełniła wystawa p.t.: ”8 Narodowe Czytanie – Nowele Polskie”.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra Pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schultz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski