O osobach z niepełnosprawnościami

Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie wzięła udział w akcji  „O osobach z niepełnosprawnościami”, której organizatorami są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Humanity in Action Polska. Celem akcji jest promowanie postawy otwartości i akceptacji dla niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży.

„Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas” – to tytuł zajęć zorganizowanych dla młodzieży 21 lutego w Oddziale dla Dorosłych. Skorzystano z jednego ze scenariuszy przesłanych przez Fundację Humanity in Action Polska, według którego przeprowadzono „Quiz”. Źródłem wiedzy była książka „O osobach z niepełnosprawnościami”. Młodzież została podzielona na grupy, w których uczniowie chętnie i z łatwością odpowiadali na zadawane pytania. Następnie został wyświetlony krótki film dokumentalny pod tytułem „Zobacz we mnie człowieka”, a na zakończenie każdy z uczniów wypełnił anonimową ankietę ewaluacyjną.

Spotkania dla dzieci p.t. „Każde dziecko ma prawo do szczęścia” odbyły się 26 lutego w Oddziale dla Dzieci. Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o dostępną w bibliotece literaturę, w której bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami. Celem zajęć było uwrażliwienie na problemy innych oraz uświadomienie młodym ludziom, że osoby z niepełnosprawnościami są ważnymi i pełnoprawnymi członkami społeczności. Podczas zajęć zwrócono uwagę na stereotypy i uprzedzenia dotyczące tych osób. W celu uatrakcyjnienia zajęć przygotowano tor przeszkód. Ochotnik stawał się na chwilę osobą „niewidomą”. Poprzez zabawę uczestnicy zrozumieli, że niezbędne jest współdziałanie osób zdrowych z niepełnosprawnymi.

Ponadto 16 stycznia w Oddziale dla Dzieci odbyły się plastyczne warsztaty integracyjne dla uczestników zajęć „Ferie w bibliotece” oraz dzieci uczęszczających na feryjne zajęcia w Zespole Placówek w Łukowie.

Uczestnicy zajęć:

• kl. III TE Zespół Szkół Nr 3 w Łukowie – 20 osób