Październikowe spotkanie DKK

Podczas październikowego spotkania DKK Klubowiczki „wzięły na warsztat” jedną z powieści Kazuo Ishiguro, a mianowicie „Kiedy byliśmy sierotami”. 

To po trosze baśniowa, po trosze realistyczna powieść nominowana do Nagrody Bookera i Nagrody Whitbread – najbardziej prestiżowych nagród brytyjskich. Wszystkie książki Ishiguro pokazują bohatera, który próbuje się zmierzyć z własną przeszłością, wypiera z niej pewne niewygodne fakty, zakłamuje ją.

Kilka słów o fabule omawianej powieści: Anglia, lata 30. ubiegłego wieku. Słynny brytyjski detektyw Christopher Banks wierzy, że klucz do ocalenia świata przed nadciągającą katastrofą leży w przeszłości. Wychowany w kryjącym wiele sekretów, politycznie zaangażowanym Szanghaju, wyrusza w realną i duchową podróż do miasta swego dzieciństwa, by rozwikłać zagadkę, która nurtowała go przez całe życie: tajemnicę zaginięcia rodziców…

Zgromadzone na spotkaniu DKK panie uznały, iż ciężko im ocenić jednoznacznie „Kiedy byliśmy sierotami”. Przeważały głosy, że nie jest to literatura „wysokich lotów”, a z pewnością jest najsłabsza w dorobku pisarza (który przecież w 2017 roku został laureatem Nagrody Nobla za całokształt twórczości).

Zadecydowano, iż w listopadzie na spotkaniu DKK omawiana będzie książka francuskiej pisarki Valerie Perrin „Życie Violette” – wielki bestseller obsypany nagrodami, który zachwycił krytyków i czytelników.

Zapraszamy do Biblioteki, na spotkanie DKK 24 listopada (czwartek) na godz. 16.00.

Skip to content