Wywiad z sobą samą; Apokalipsa. – Oriana Fallaci

Porywające i pełne goryczy świadectwo odważnej kobiety. Siła jej myśli i słów w wywiadzie z sobą samą, który dopełnia i wzbogaca rozważania podjęte we „Wściekłości i dumie”, kontynuowane w „Sile rozumu”. Tym razem, wychodząc od refleksji na temat raka moralnego i intelektualnego trawiącego Zachód, Oriana Fallaci ukazuje głuchą zaciekłość islamskiego terroryzmu i wojnę, jaką wytoczył on naszej cywilizacji.

Latem 2004, gdy książka ukazała się w druku z tytułem „Oriana Fallaci przeprowadza wywiad z Orianą Fallaci” (w wydaniu polskim „Wywiad z sobą samą”), nakład pięciuset tysięcy egzemplarzy został wyczerpany w pół dnia. Następne pięćset tysięcy egzemplarzy rozeszło się w trzech kolejnych edycjach.

Poszerzona i wzbogacona o liczne, obszerne dopiski dotyczące wydarzeń i postaci istotnych dla naszych czasów (by wspomnieć fascynujący i zdumiewający fragment o Osamie bin Ladenie), niniejsza edycja zawiera również niezwykłe „Postscriptum”, które w rzeczywistości jest odrębną książką. Fallaci dała mu nawet osobny tytuł: „Apokalipsa”, który odwołuje się do Apokalipsy św. Jana Ewangelisty. Jednakże, inaczej niż święty Jan, który przekazuje swoje proroctwo poprzez alegorie, przenośnie i zagadki, Fallaci mówi o konkretnych faktach. I kreśli portret bezbronnego, pogodzonego ze swym losem Zachodu, któremu grozi unicestwienie.

żródło: biblionetka.pl

[rating: 3,5]


Skip to content