Spotkanie DKK dnia 19.04.2012

W książce czytelnicy dostrzegli synkretyzm religijny i treści new age. Indie zostały przedstawione jako kraj różnych religii, które próbują ze sobą współegzystować, ale zdarzają się też na tym tle konflikty. Wojna religijna między muzułmanami, a hindusami doprowadza do podpalenia wioski muzułmańskiej (zginęli rodzice Salima), a jedynie jemu udało się uciec.

Czytelników zaszokował fakt wykorzystywania dzieci, okaleczania ich dla czerpania zysków.

Bohater książki Thomas wziął udział w teleturnieju nie z chęci zysku, ale dla zemsty. Zobaczył, prowadzącego teleturniej a wiedział, że ten skrzywdził kobietę, którą Thomas kochał. Producent teleturnieju próbował oszukiwać, zmienił ostatnie pytanie. Okazało się, że prowadzący w ubikacji podpowiedział Thomasowi na nie odpowiedź. Producent zbankrutował, bo musiał wypłacić wygraną, a nie był na to przygotowany.

Nie tylko sam uczestnik teleturnieju skorzystał z tej wygranej. Za wygrane pieniądze bohater wykupił sierociniec i uwolnił te dzieci, które były skazane na okaleczenie i żebractwo.

W ważnych momentach życia Thomas oczyma wyobraźni widzi kobietę w bieli, swoją matkę, która jest jego opiekuńczym duchem. Ten motyw przewija się przez całą powieść.

Książkę czytelnicy uznali za ciekawą i wciągającą. Szybko się ją czyta.


Skip to content