Akcja Żonkile 2023

Dnia 19 kwietnia minęła 80 – ta rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Muzeum Żydów Polskich POLIN  corocznie organizuje akcję edukacyjno – społeczną „Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie powstania. Symbolem akcji jest żółty żonkil, który ma przypominać o tych wszystkich ludziach, którzy walczyli i ginęli w Getcie Warszawskim.

Nasza Biblioteka włączyła się w akcję „Żonkile”. Na spotkanie zaprosiliśmy uczniów z klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie. Po zapoznaniu się z historią i celami akcji, młodzież obejrzała film „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który jest animowaną adaptacją książki Hanny Krall.

Na ulicach dużych miast były rozdawane żółte kwiaty. A my naszym gościom wręczyliśmy żółte, papierowe żonkile…