Spotkanie DKK dnia 25.08.2011

Dyskusja na ostatnim spotkaniu DKK dotyczyła książki Romy Ligockiej: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku. Jest ona dość obszernym zapisem wspomnień tytułowej bohaterki. Wspomnienia te dzielą się na dwie części. Pierwsza dotyczy II wojny światowej, druga losów powojennych. Obie obfitują w szczegóły, nierzadko bardzo dramatyczne, powodują niepokój, wewnętrzny sprzeciw przeciwko złu, które dotyka przecież niewinną małą dziewczynkę.

Głosy uczestników spotkania były podzielone co do tego, która część była bardziej interesująca. Książka jednak jako całość na pewno przynosi wiele ciekawych refleksji na temat okropności wojny i lat socjalizmu w Polsce. Wiele sytuacji przedstawionej w książce interpretowaliśmy z goła inaczej, sama bohaterka wzbudzała w nas ambiwalentne uczucia choć nie jest to książka obok której można przejść obojętnie.

Roma Ligocka ( urodziła się w Krakowie jako Roma Liebling ) oglądając film „Lista Schindlera” rozpoznała samą siebie w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Stało się to inspiracją do napisania książki. W Dziewczynce w czerwonym płaszczyku Ligocka opisała dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. W dalszej części przedstawiła swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna – Romana Polańskiego i przyjaciela – Ryszarda Horovitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie. Pisarka opisała także swoją depresję, będącą rezultatem wojennej traumy i uzależnienie od leków.

[wpaudio: url=”http://biblioteka.lukow.pl/mp3-books/dziewczynka_w_czerwonym_plaszczyku.mp3″ text=”Posłuchaj fragmentu książki” dl=”0″]  

[wdgpo_plusone]

Skip to content